MBSの番組の取材でトルンに行ってきました!

Wspólnie z ekipą telewizji MBS odwiedziliśmy Toruń!

トルンはワルシャワから車で3時間ほど、ユネスコ世界遺産にも認定されている中世からそのまま残る旧市街がとても美しい町です。

Do Torunia, położonego w województwie kujawsko-pomorski dojechaliśmy z Warszawy w ciągu niespełna 3 godziny. Niewątpliwie wizytówką miasta jest przepiękne Stare Miasto, które przetrwało nienaruszone od czasów średniowiecznych i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

地動説を唱えた天文学者ニコラウス・コペルニクス(ポーランド語ではミコワイ・コペルニク)が生まれた町でもあり、旧市街の中にある彼の生家は現在コペルニクス博物館になっています。

W tym pięknym mieście urodził się najsłynniejszy polski astrolog Mikołaj Kopernik. W jednej z kamienicy ulokowanej na Stary Mieście, gdzie prawdopodobnie urodził się Kopernik, powstało jego Muzeum.

余談ですがこの生家、本当にコペルニクスの生家なのかはいまだに論議が分かれるところだそう。というのも旧市街広場にもうひとつ生家ではないかといわれている建物があるんです。現在ショッピングセンターになってしまっているこの建物はコペルニクスが生まれる前にコペルニクスのお父さんが購入したそうで、もしかしたら本当はこっちで生まれたのかもしれませんね。

Istnieje jednak teoria, iż polski astronom mógł urodzić się w innej kamienicy. Ojciec Kopernika kupił go tuż przed narodzinami syna. W tej chwili we wspomnianym budynku mieści się dom handlowy.

さほど広くない旧市街の中には中世から残る趣のある建物がたくさん残っています。その中でも目を引くのが、川沿いにある斜塔。かなりの角度で傾いているこの斜塔は現在1・2階がカフェとして、その上はトルン市の観光課の事務所として使用されています。

Główną wizytówką idealnie zachowanego Starego Miasta jest Krzywa Wieża położona nad Wisłą. Zmęczony turysta może nie tylko zrobić sobie przy niej zdjęcie, lecz również napić się kawy w kawiarni we wnętrzu Wieży.

カフェに入ると床はまっすぐなのに壁は傾いているため、とても不思議な感覚を味わえます。特に2階の壁は傾き加減がより一層ひどいので目の錯覚で床さえも傾いてるように見えるんですよ。ここでコーヒーを飲むのはちょっとつらいかも?とも思いますが、一度挑戦してみる価値はありそうです。

Oczywiście ekipa MBS postanowiła sprawdzić jak smakuje kawa w Krzywej Wieży! Wchodząc do środka ogarnęło nas dziwne uczucie, szczególnie na I piętrze, gdzie pomimo tego, że podłoga jest prosta, ściany są tak pochylone, że wszystko sprawia wrażenie pochylenia i wykrzywienia. Jedną z osób rozbolała nawet głowa! Wypicie kawy było nie lada wyzwaniem.

旧市街を歩いていてたまたま見つけたのがステンドグラス工房。入ってみると中で若い美人の女性の職人さんが作業をしていました。あまり知られていないことですが、トルンのステンドグラスの歴史は長く、中世にまで遡るんだそうです。この工房ではいわゆるステンドグラスと呼ばれるものの他にも蝋燭立て、ピアスやブローチなどのアクセサリー、果ては飛行機や気球の模型までがあり、狭い店内はとてもカラフルで賑やかでした。

Podążając uliczkami Starego Miasta zupełnie przez przypadek znaleźliśmy pracownię witraży. Bardzo ładna  Pani objaśniła nam skąd witraże w Toruniu. Jak się okazało, malowanie witraży w Toruniu, jest to bardzo dawna tradycja, która sięga czasów średniowiecza. W pracowni mogliśmy podziwiać piękne świeczniki, biżuterię typu kolczyki, czy broszki, a nawet modele balonu i samolotu! Malutki sklep wypełniony w całości witrażami sprawiał magiczne, kolorwe wrażenie.

こじんまりとした旧市街はとても居心地がよく、ヴィスワ川対岸から眺める姿はまるで絵本から抜け出たような美しさでした。

Niewielkie, aczkolwiek przepiękne Stare Miasto idealnie nadaje się na powolny spacer, zaś jego panorama stanowi obrazek wycięty wprost z baśni.

放送予定 / Emisja:
2013年6月17~21日 MBS
「ちちんぷいぷい・リアル世界くん」

17-21 czerwca 2013r. na antenie MBS
“Riaru Sekai-kun”

 • ヴィスワ川対岸からの撮影 / Panorama Starego Miasta w Toruniu

 • 旧市庁舎前のコペルニクス像 / Pomnik Kopernika

 • コペルニクス博物館 / Dom narodzin Kopernika

 • 斜塔 / Krzywa Wieża w Toruniu

 • 斜塔カフェ / Krzywa Cafe I piętro

 • ステンドグラス工房の看板娘 / W pracowni witraży

 • 工房併設のショップにて / W pracowni witraży

 • 中世の面影を残す町トルン

 • コペルニクスはトルン生まれ

 • コペルニクス博物館館長ミハウさん

 • コペルニクス