• シンポジウムでのトレプカ監督 / Pan Nekanda-Trepka w sympozjum

  • 地元紙に載った記事 / Artykuł o sympozjum

  • 長崎国際平和映画フォーラム2014ポスター / Plakat z Nagasaki International Peace Film Forum 2014

2014年11月21日から24日にかけて長崎原爆資料館ホールにて開催された長崎国際平和映画フォーラム2014で、ポーランド人のミハウ・ネカンダ=トレプカ(Michał Nekanda-Trepka)監督作品「地上に降りる(Zejść na ziemię)」が上映され、上映後に行われたシンポジウムでの通訳を担当して来ました!

Od 21 listopada 2014 roku przez 24 dni w Muzeum Bomby Atomowej Nagasaki w jednej z sal odbędzie się przegląd filmowy 2014. Również na przeglądzie pojawił się film z Polski pt “Zejść na ziemię” reżyserii Pana Michała Nekandy-Trepki. Po projekcji odbyło się sympozjum na, którym Pan Michał opowiadał i interpretował swój film.

この作品はワルシャワ蜂起をテーマにしたドキュメンタリーで、蜂起に参加した元蜂起軍やワルシャワ市民だけではなく、当時まだ少年だった元ドイツ人兵の証言やドイツ軍が撮った当時のワルシャワ空撮映像をまじえての、ポーランド側そしてドイツ側から見たワルシャワ蜂起の回想録となっています。

Tematem filmu było Powstanie Warszawskie- ale nie tylko żołnierze walczący, również obraz warszawiaków, którzy uczestniczyli w Powstaniu. W filmie ukazana jest Warszawa z lotu ptaka, wideo zeznania światków co pokazuje prawdziwą stronę Powstania widzianą oczami Polaka.

トレプカ監督はワルシャワ生まれの67歳。ウッジの国立映画大学を卒業後、第2次世界大戦をテーマにした多くのドキュメンタリー作品を撮っています。

Pan Nekanda-Trepka- 67-letni reżyser urodzony w Warszawie. Po ukończeniu Państwowego Uniwersytetu Sztuki Filmowej w Łodzi zajął się pracą dokumentalną na temat II Wojny Światowej.

上映後にはトレプカ監督を交えてのシンポジウムが行われ、ワルシャワ蜂起が起きた歴史的背景やワルシャワ蜂起が後世のポーランド人に与えた影響、ポーランドの歴史教育などのテーマについて話し合われました。また、「ワルシャワ蜂起の記憶を伝えていくことは、ドイツ人に対する憎しみの継承になるのではないか」との質問が観客からありましたが、トレプカ監督は「ポーランド人もドイツ人も、真実を包み隠さずに話し合うことが大事。話し合いなしでは何も前に進まない」と述べていました。

Po projekcji odbyło się wcześniej wspomniane sympozjum z udziałem Pana Michała Trepki. Tłumaczył on historyczny wpływ Powstania na dzieje Polski. Dyskusja obejmowała problem szkolnictwa w Polsce na temat Powstania. Padły również pytania z widowni i nie obyło się bez dyskusji. Ale nad tym co jest ważne należy otwarcie dyskutować.