hidemaro-1
Wraz z japońską telewizją przygotowujemy program dokumentalny na temat życia muzycznego w okupowanej Polsce i potrzebujemy do tego Waszej pomocy.

Japoński dyrygent Hidemaro Konoe odwiedził  we wrześniu 1943 r. Warszawę, Kraków i Lwów, dając szereg koncertów pt. “Wieczór japoński”. Dyrygował orkiestrami złożonymi ze znanych polskich muzyków, których podpisy zachował w swoim notatniku. W swoich późniejszych wspomnieniach napisał, że był pod wrażeniem głębokiego przeżywania muzyki przez Polaków, ponieważ nawet w trudnych czasach wojny wzruszali się podczas koncertów.

Tuż po wizycie w Polsce Hidemaro założył we Francji własną orkiestrę, w której zatrudniał muzyków (m.in. żydowskiego pochodzenia), ratując im życie.

Zachowało się bardzo niewiele źródeł, które pomogły by nam ustalić okoliczności tych niezwykłych koncertów japońskiego dyrygenta w okupowanej Polsce. W przygotowaniach do programu współpracujemy z wybitnymi badaczami muzyki i historii, jednak relacje osób, które same doświadczyły tamtych czasów są dla nas najcenniejsze.

Ocal historię przed zapomnieniem. Pomóż nam odszukać świadków i uczestników życia muzycznego w okupowanej Polsce, a dokładniej:

  • uczestników tajnych koncertów oraz jawnych koncertów w kawiarniach (m. in. “SiM”, “Lardelli”, “Arria”, “Salon Sztuki  – kawiarnia prof. Bolesława Woytowicza”) w Warszawie
  • muzyków zmuszonych do grania dla Niemców podczas okupacji w Warszawie i Krakowie
  • pracowników ówczesnego Teatru miasta Warszawy (Theater der Stadt Warschau, obecnie Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana) oraz Teatru Miejskiego w Krakowie (Staatstheater des Generalgouvernements, obecnie Teatr im. Juliusza Słowackiego)
  • ich rodziny lub znajomych, którzy mogą przekazać nam ich wspomnienia

Jeżeli znasz kogoś, kto byłby w stanie podzielić się z nami swoją historią – skontaktuj się z nami. Będziemy wdzięczni za każdą, nawet najdrobniejszą informację.

Zadzwoń pod numer (22) 856 8890 (pon-pt w godz. 10-17) lub prześlij na adres research@kaneko.pl swoje imię, nazwisko i numer telefonu. Liczymy na Waszą pomoc!