NHKの討論番組「グローバルディベートWISDOM」でワルシャワから生中継しました!

Program transmitowany na żywo z Warszawy.

この番組は月に1度放送されており、世界のさまざまな問題について日本だけでなく世界から専門家達が集まり議論するものです。今回のテーマは「世界が語る21世紀のオリンピック」というもので、2020年に行われる東京オリンピックについて論議が交わされました。

Program jest nadawany raz w miesiącu. Jest przeznaczony do tworzenia dyskusji wśród ekspertów zebranych z całego świata, nie tylko z Japonii. Omawiają oni problemy z całego świata. Temat to “Igrzyska Olimpijskie świata w XXI wieku”. Przedyskutowane zostaną igrzyska, które w 2020 roku odbędą się w Tokio.

ワルシャワから中継で参加したゲストは、オリンピズム研究の第1人者として有名なジム・パリー教授。元イギリス体育教育協会会長、イギリスオリンピックアカデミー創設ディレクターであり、1986年から2014年までオリンピアの国際オリンピックアカデミーに協力。 2011年から2年間イギリスのスポーツ哲学会議長を務め、国際スポーツ哲学会より特別賞を受賞されています。現在はチェコ・プラハにあるカレル大学で客員教授として教鞭をとられています。今回は特別にワルシャワからの参加となりました。

Gość programu to, słynny profesor Jim Perry, pierwsza osoba, która zaczęła studiować olimpizm . Jest to były prezes Stowarzyszenia Edukacji brytyjskiego sportu, dyrektor i założyciel Olimpijskiej Akademii w wielkiej Brytanii. Współpracował  z Międzynarodową Akademią Olimpijską w Olimpii od 1986 do 2014. Od 2011 przez dwa lata pełnił funkcję przewodniczącego filozofii sportu Wielkiej Brytanii, został wyróżniony nagrodą specjalną od międzynarodowych sportowców Philosophical Association. Obecnie profesor został dopuszczony w charakterze wewnętrznego pracownika  na Uniwersytecie Karola w Czechach, w Pradze. Tym razem zagościł w Warszawie.

番組には他にもゲストとしてIOC初代マーケティング部長のマイケル・ペイン氏、元オリンピックサッカーアメリカ代表のジュールス・ボイコフ氏、フランスレスリング連盟副会長であり2004年アテネオリンピックレスリング女子63キロ級銅メダリストのリズ・ルグラン氏そして日本からは元陸上400mハードル日本代表選手の為末大氏が参加。

Kolejnym gościem będzie  Michael Payne, szef działu marketingu MKOI (Międzynarodowy Komitet Olimpijski). Gościem będzie również Jules Boikofu, były przedstawiciel olimpijski w piłce nożnej w Ameryce. Pojawi się Lise Legrand, brązowa medalistka z igrzysk olimpijskich w Atenach 2004, w zapasach kobiet, 63 kg a także Dai Tamesue, reprezentant Japonii w biegu przez płotki na 400m.

それぞれのゲストが皆さん異なる意見を持っていたために、白熱した議論がたたかわされました。パリー教授も番組終了後は「みんな意見が違うから議論するほうもおもしろかったけど、見ている人はもっとおもしろかっただろうね」とおっしゃっていました。

Każdy z gości wyrażał swoją opinie, każda była inna co sprawiało, że debata długo się toczyła. Profesor Perry po zakończeniu ” Byłem bardzo zainteresowany omawianym tematem ponieważ opinia każdego była inna, rozmawiałem z ludźmi, którzy wiedzieli o czym mówią”.

日本は2020年のオリンピックで70から80のメダルを獲得することを目標としているそうですが、パリー教授によると「可能」だそうです。東京オリンピック、日本人選手の活躍がいまから楽しみですね!

W Japonii jest powiedziane, że celem jest zdobyć 70-80 medali na Igrzyskach Olimpijskich w 2020 roku. Według profesora Parry wydaje się to “możliwe”. Igrzyska Olimpijskie w Tokio, japońscy zawodnicy, do dzieła, czekamy z niecierpliwością!

放送 / Emisja:
2014年9月27日 NHK BS1
「グローバルディべートWisdom]

27 września 2014r. na antenie NHK BS1
“Global Debate Wisdom”

  • パリー教授と記念写真

  • 日本との回線も問題なし

  • 本番前準備中

  • もうすぐ本番開始!

  • ボイコフ教授

  • ジム・パリー教授