Tym razem japońska telewizja NHK przyjechała do Warszawy, aby zrealizować materiał o Marii Skłodowskiej-Curie, naszej dwukrotnej noblistce w dziedzinie fizyki i chemii. W poszukiwaniu śladów noblistki ekipa odwiedziła miejsce jej urodzenia, kamienicę na ulicy Freta 16, gdzie obecnie znajduje się Muzeum poświęcone Marii. Dzięki pomocy pani dyrektor – pani Małgorzata Sobieszczak-Marciniak ekipa mogła poznać różne ciekawe fakty z życia Marii dotyczące jej dzieciństwa, oraz zobaczyć jej pierwszy podręcznik do nauki chemii.
旧市街を散歩中、カロヴァ通りとクラクフ郊外通りの角にあるちいさな公園に立ちよってみました。ここはキュリー夫人が金メダルを取って卒業した女子中学校があったところです。また、旧市街をヴィスワ川方面に下りて行ったところにあった大通りも彼女の大好きな場所でした。彼女を語る上で欠かせないのは、ヴァヴェルスカ通りにあるがんセンターの建物です。以前はこの建物内に彼女が発起人となった放射性物質協会がありました。また、中央農業図書館も彼女と深いつながりがあります。第2次世界大戦前はこの図書館内に工業農業博物館がありましたが、その一角にキュリー夫人が初めて化学の実験をした研究室がありました。彼女はその生涯のほとんどをパリで過ごしましたが、ワルシャワは彼女にとっていつも近い存在でした。彼女は「もしワルシャワで化学実験の仕方をきちんと教えられていなかったら(略)私はラジウムを発見することもなかっただろう」と言う言葉を残しています。
Spacerując po Starym Mieście zatrzymali się przy skwerze, między ul. Karową a Krakowskim Przedmieściem, gdzie wówczas mieściło się Rządowe Gimnazjum Żeńskie, które Maria ukończyła ze złotym medalem. Bulwary wiślane na wysokości Starego Miasta były również bardzo lubianym przez Skłodowską miejscem. Spośród miejsc związanych ze Skłodowską nie można zapomnieć o budynku Centrum Onkologii na ul. Wawelskiej, gdzie mieścił się założony z jej inicjatywy Instytut Radowy, oraz Centralnej Bibliotece Rolniczej. Przed wybuchem II wojny światowej w budynku biblioteki mieściło się Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, w którego to piwnicach znajdowało się laboratorium, gdzie Maria robiła pierwsze doświadczenia chemiczne. Mimo iż Skłodowska w swoim dorosłym życiu mieszkała w Paryżu, Warszawa była jej bardzo bliska. Jak powiedziała Skłodowska: „Gdyby mnie w Warszawie dobrze nie nauczyli analizy chemicznej […] nie wydzieliłabym radu”.