• オランダの不思議な建物 / Domy kule w 's-Hertogenbosch, Holandia

  • ティルブルグの不思議な家 / The Rotating House, czyli obrotowy dom, Tilburg

  • ロッテルダムの不思議な家 / Kijk Kubus, Rotterdam

  • 不思議な建物 / Dziwne budynki

オランダにある不思議、というより変な建物を取材しました。しかもただ変わっているだけではなく、実際に人が住んでいることが前提です。住んでいる人や設計者にも話を聞けなくてはいけないのでハードルが高いというより、一か八かしかありません。でも運よくいくつかの建物を住人の話を含め、紹介することができました。(リサーチ段階では、実在しないフェークの建物にまんまと引っかかりました。やはりちゃんとロケハンをしなくては!これが教訓になりました(笑))

Jedna z japońskich telewizji – CX TV, zrealizowała program o niezwykłych budynkach w Holandii. Ekipa telewizyjna miała okazję odwiedzić miejscowości: Tilburg, ‘s-Hertogenbosch i Rotterdam, gdzie znajdują się jedne z dziwniejszych domów na świecie.

Domy kule w ‘s-Hertogenbosch

Kuliste domy zostały zaprojektowane w późnych latach 70-tych przez Driesa Kreijkamp. Pierwsze budynki zostały wybudowane dopiero w 1984 roku. W sumie powstało ich 50. Domy te miały być alternatywą dla tradycyjnych budynków i miały charakter eksperymentalny. Przeznaczone były dla jednej osoby, lub pary, gdyż  znajduje się w nich tylko pokój dzienny, sypialnia, kuchnia, oraz łazienka. Część budynków jest nadal zamieszkana.

Obrotowy dom w Tilburgu

Obrotowy dom zaprojektował i wybudował w 2008 roku  John Kormeling. Jest to konstrukcja stalowa pokryta paskami czerwonej cegły i płytkami. Okna wykonane są ze szkła laminowanego z białymi ramami okiennymi. Konstrukcję otacza ogród ze sztuczną nawierzchnią. Obrotowy dom zasila bateria słoneczna, dzięki której może on wykonać pełny obrót w ciągu 20 godzin.

Domy sześciany w Rotterdamie

Kijk Kubus (Domy sześciany) zostały zaprojektowane przez Piet’a Blom’a i zbudowane w 1980 roku. Zamierzeniem architekta było zaprojektowanie wioski w dużym mieście. Powierzchnie mieszkań Kijk Kubus przyjmują formy trójkąta, sześcioboku lub piramidy o trzech bokach, z oknami skierowanymi w różne strony świata. Trzypoziomowe domy sześciany są tak przechylone, że kąt pomiędzy ścianami i podłogą wynosi 53,5 stopnia. Każde mieszkanie jest zaprojektowane i wyposażone w ten sposób, aby dać zwiedzającemu wrażenie, jak można mieszkać w Kijk Kubus.