東欧民主化へと導いた自由労組「連帯」の元委員長、後にノーベル平和賞を受賞したワレサ元大統領の半生を描いた新作「ワレサ」をあのヴァイダ監督が制作していると聞き及び、インタヴューしてきました。

Na początku tego roku dziennikarze gazety Sankei Newspaper mieli okazję spotkać się z panem Andrzejem Wajdą i porozmawiać z nim na temat jego najnowszej produkcji pt. “Wałęsa”.

監督の代表作でもある「鉄の男」、「大理石の男」などの続編ストーリーかと思われたのですが、あくまでも「ワレサ」の半生を描きたいとのこと。また、ワレサ元大統領をはじめとした連帯運動の功績を、今日改めて思い返して欲しいとの思いが伝わってきました。映画「ワレサ」は2012年9月の公開予定です。

Film, jak sam tytuł wskazuje, opowiada o życiu i działalności Lecha Wałęsy. Andrzej Wajda od dawna miał  chęć zrealizowana filmu o Wałęsie, trochę zapomnianym, trochę spychanym na ubocze polskim bohaterze czasu “Solidarności”, prezydencie Rzeczpospolitej Polskiej. Reżyser sam przyznał, jest to jeden z najtrudniejszych tematów, jaki podejmował przez 55 lat swojej pracy, jednak uważał za słuszne, aby właśnie w tym momencie swojej twórczości oddać hołd Lechowi Wałęsie.

Premiera filmu przewidziana jest na jesień 2012 roku.

Dziennikarze podczas wizyty w Polsce spotkali się również z panią Izabellą Sariusz- Skąpską, Prezesem Federacji Rodzin Katyńskich. Pani Izabella przybliżyła im  historię zbrodni katyńskiej oraz zanalizowała obecny obraz stosunków polsko-rosyjskich po 1990 roku, gdy Rosja w końcu uznała, że zbrodnia katyńska była zbrodnią stalinizmu.

Artykuł odnośnie tych dwóch spotkań ukazał się w Sankei Newspaper 1 marca 2012 roku.

  • アンジェイ・ワイダ監督 / reż. Andrzej Wajda

  • 産経新聞 / Sankei Newspaper