フリントストーンはオパールや水晶と同じようにケイ素から出来た石で、ポーランドではよく産出されるものです。しかし、サンドミエジュ地方で産出されるストライプフリントストーンは濃い色と薄い色の層が美しい縞模様を作っており、他地方で産出されるものとはまったく異なります。これに注目した宝石デザイナーのツェザーリ・ウトヴィッチ氏によってこの石は“ポーランド・ダイヤモンド”と呼ばれるほど有名になりました
Krzemień jest formą skały osadowej w skład której wchodzi najczęściej opal, chalcedon i kwarc. Jest to forma popularna i dość często występująca w Polsce. Jednakże jak to zwykle bywa, od reguły zawsze są wyjątki. Wyjątkiem jest tutaj niezwykle ozdobna odmiana krzemienia występująca jedynie na ziemiach sandomierskich. Krzemień pasiasty, bo o nim mowa, odznacza się koncentrycznym, mniej lub bardziej regularnym ułożeniem ciemnych i jasnych smug lub warstewek, często tworzący niezwykły wzór. Ze względu na swą atrakcyjną formę stał się dzięki Cezaremu Łutowiczowi kamieniem jubilerskim, a przez wielu nazywany jest polskim diamentem.
この石の歴史はとても古く、紀元前3900年ころから存在していたと言われています。オストロヴィエツ・シフィエントクシスキ地方ちかくのクジェミョンキにはヨーロッパ一の採掘場がありました。
“Pozyskiwanie krzemienia pasiastego w pradziejach przypada na okres 3900 – 1600 p.n.e.; w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego funkcjonował jeden z największych w Europie, neolityczny kompleks kopalń. Olbrzymie pole górnicze liczy około pięciu tysięcy szybów.
長い間この石は武器や仕事の道具として使用されていました。しかし現存しているストライプフリントストーンが使われている紀元前に作られた斧のいくつかには、使用された形跡がありません。これらの斧は使用するためのものではなく、高名な人物がお守りとして携帯していたもののようです。この石は守護石としての力があると考えられていたため、お墓にも一緒に埋葬されました。
Przez tysiąclecia rozmaite odmiany krzemienia były podstawowym surowcem służącym do wyrobu narzędzi pracy i broni. Niektóre pradziejowe siekiery wykonane z krzemienia pasiastego, nie noszą jednak śladów użytkowania. Najprawdopodobniej były to przedmioty szczególne – nobilitujące osobę, która je posiadała. Ich obecność w wyposażeniu grobów dowodzi, że przypisywano im magiczną, ochronną moc.
何千年もの間その存在を忘れられていたこの石は20世紀後半、アクセサリーとして蘇りました。今でも新石器時代と同じように特別な力を秘めていると信じられており、“幸運を呼ぶ石”と呼ばれて親しまれています。
Po kilku tysiącach lat „zapomnienia”, w 2 poł. XX wieku krzemień powrócił do użytku w nowej dekoracyjnej funkcji, tym razem jako kamień jubilerski. Podobnie jak w neolicie, jest traktowany jako wyrób specjalnego znaczenia , posiadający niezwykłe moce i właściwości. Obecnie, powszechnie nazywany jest „kamieniem optymizmu”.” (źródło: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu)